ENDÜSTRİ 4.0

Endüstri 4.0; İş süreçlerinin veriye dayalı bilimsel metotlarla yönetildiği, Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri ve Makinalar Arası İletişim teknolojilerinin birlikte kullanılması ile ortaya çıkan yeni Sanayi Devrimi’ne verilen isimdir.

Bu teknolojilerle birlikte üretim sahasındaki tüm ekipmanın kendine özel bir internet adresi ile tanımlandığı sistem mimarisi içinde; tüm süreçlerdeki her an üretilen tüm verilerin depolandığı, kullanıcı tanımlı formüller ve algoritmalarla işlendiği, büyük veri analitiği yoluyla süreç yöneticileri için anlamlı bilgi haline getirildiği ve kural bazlı senaryolarla otonom üretim süreçlerinin kurgulandığı bir akıllı üretim altyapısı oluşacaktır. Diğer bir deyişle, şirket varlıkları içerisindeki tüm donanım ve yazılımların ideal bir entegrasyonu hedeflenmektedir.

Endüstri 4.0 başlığı altında devrim niteliğinde değişiklikler ve benzersiz olanaklar vaat eden bu teknoloji dalgasını yakalamak için ;

– Veri üreten noktalar

– Üretilen veriyi aktaran haberleşme altyapısı

– Aktarılan veriyi işleyip, raporlayan büyük veri yazılımları

– Makinalar arası iletişimi sağlayan bir haberleşme ağı oluşturulmalıdır.

Bütünsel bir yaklaşım içerisinde bu vizyonu hayata geçirmek için tüm Dünya’da yoğun bir şekilde ürünler, standartlar, uygulama pratikleri geliştirilmektedir. Endüstri 4.0 Devrimi’ni yakalamak için işletmelerin önünde kesin hatlarla belirlenmiş, tek bir yol haritası yoktur. Şirketler ancak kendi vizyonları, hatta bu devrimin mümkün kılacağı yeni iş modelleri ve varoluş nedenleri – misyonları – doğrultusunda belirleyecekleri stratejileri ile Endüstri 4.0’a ulaşabilir.

MRM MÜHENDİSLİK, bilişim ve endüstri sektörlerindeki bilgi ve tecrübesini harmanlayarak yol haritanızı oluşturmanızda ve vizyonunuza adım adım ulaşmanızda çözüm ortağınız olmak için bir telefon kadar uzağınızdadır.